Vitajte v článku, v ktorom predstavím TOP 5 tech a WordPress blogov na Slovensku. Pôvodne som chcel spraviť zoznam dvakrát tak dlhý, ale menej je niekedy viac.
Ak si vezmeme do úvahy popularitu CMS systému WordPress, stúpajúce nároky na online prezenciu firiem, alebo iba holý fakt, že je lacnejšie spraviť a prevádzkovať e-shop ako kamennú prevádzku, zistenie, že kvalitného how-to obsahu je málo, zamrzí.
Hodnotil som:
- Kvalitu obsahu a reálnu hodnotu pre čitateľa
- Kontinuitu, alebo pravidelné prispievanie
- Funkčnosť webu, čo zahŕňa aj design
Kto to tu lokálne teda robí dobre a oplatí sa ho bookmarknuť?
Websupport
Erik Oravec, Barbora Ilič, Michal Truban, alebo Jakub Mazán sú všetko zvučné mená. Ich články nájdete pod strechou najväčšej domácej hostingovej firmy.
Blog je trefne rozdelený na kategórie Business, Tipy a Triky, Zákulisie, Technológie, Vzdelávanie, Ostatné.
Samotné blogy sú písané so zmyslom pre detail a pri ich čítaní máte pocit, že nestrácate čas. Ideálne na produktívnu prokrastináciu! Týmto Websupport spĺňa moju požiadavku obsahu s reálnou hodnotu pre čitateľa.
Spôsoby riešenia problémov o ktorých sa tu čitateľ dozvie môže s pokojným svedomím implementovať a to aj vďaka faktu, že autori sú vo svojich odboroch profíci a nie iba freelance SEO kopíci.
Vyzdvihol by som jednotnú grafiku thumbnailov, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že rozloženie náhľadov je chaotické. Príjemnejšie by sa mi v scrollovalo kebyže sú náhľady článkov a thumbnails zoradené v jednej rovine. Ako to má napríklad WP Heroes. Na obrázku: WebSupport (hore) a WP Heroes (dole) .
Články WebSupport-u si môžete nechať posielať e-mailom. Ak preferujete sociálne siete, firma je aktívna na Facebooku a na Twitteri.
Ako príklad článku bohatého na informácie uvediem nový blog Tomáša Tatarku Manifest produktívnej práce. Je to blog o produktivite na steroidoch. Fanúšikovia automatizácie procesov a programátori ho určte ocenia.
blog4all
Keby bolo Toronto, jedno z naj „multikulti“ miest na svete, web, bolo by ako blog4all.sk. Nemyslím to zle, práve naopak.
Obsah stránky je pestrý, rôznorodý a predsa nie off topic. Autor/i sa držia technického zamerania. Zahŕňa to Internet/LAN, Windows, Video/Audio, Facebook a Ostatné. Problém mám iba s kategóriou Ako Na Heslá, ktorá sa v navigácií nezobrazuje, napriek tomu, že mi v dobe veľkého dôrazu na on-line bezpečnosť príde mimoriadne užitočná. V roku 2017 do nej pribudli zatiaľ tri články.
Blogy sú napísané priamo, bez zbytočných úvodov, autorových interpretácií a filozofovaní. Väčšina titulkov sa drží formulky „Ako spraviť niečo“ a zodpovedá tomu aj obsah. Návody, tipy, triky a riešenia pre vyššie spomenuté kategórie sú určené ako pre začiatočníka tak aj pre technicky zdatnejšieho čitateľa.
Blog4all vytknem iba jednu vec – web. Stránka nevyzerá, že by od roku 2008 prešla zásadnou dizajnovou zmenou a tomu zodpovedá aj mobilná verzia. Zlý dojem zanechalo aj pomalé načítavanie blogov.
Obsah, ktorý stránka produkuje má veľký potenciál zaujať na sociálnych sieťach. Publikum pre užitočné návody na webe, počítačoch a mobiloch určite existuje. Zdá sa, avšak, že blog4all toto ešte nevyužilo.
Za príkladný článok opäť vyberiem nový text – návod Ako spraviť fotografiu osoby, ktorá zadá zlé odomykacie heslo na vašom telefóne a odoslať ju na email. Užitočný mi prišiel aj návod Ako zakázať kopírovanie textu z Word, alebo PDF dokumentu.
WordPress Slovensko
Na oficiálnej slovenskej WordPress stránke to vyzerá ako na 80. proteste pred Bonaparte – niečo tam je, ale plno určite nevyzerá.
Blogy pribúdajú nepravidelne a ich obsah a informačná hodnota sú nevyvážené. Napríklad, za posledných šesť mesiacov pribudlo osem článkov – z toho štyri sú o WordCamp a jeden komunikuje zmenu loga. Na WordPress blog by som privítal minimálne rovnaký počet odborných, vzdelávacích blogov.
Z vlastnej skúsenosti viem, že Slovensko nemá núdzu o WP profesionálov, ktorí by vedeli svojimi skúsenosťami obohatiť blog a priniesť tipy a triky WordPress cieľovke, ktorá má pomerne široký záber – od začiatočníkov po developerov.
Veľkými plusmi sú rýchlosť webu, čistý design, optimalizácia pre mobilné zariadenia a rýchlosť. Avšak informácie o pluginoch, moderných praktikách, návody a tipy pre zefektívnenie práce hľadajte inde (áno, na zahraničných weboch).
Sociálne siete v podaní slovenského WP sú predĺženou rukou webu, ale obsah navyše bohužiaľ neprinášajú. Jeden zo spôsobov, ako nahradiť nedostatok vlastného odborného obsahu, je zdielať ho z tretích strán. V tomto prípade je to zriedkavé riešenie.
Chápem, že WordPress Slovensko je skôr o komunite ako obsahu a preto nechcem, aby táto recenzia blogu akokoľvek znehodnotila poctivú prácu community manažérov a vopred sa od takýchto tvrdení dištancujem :)
ESET
Niet väčšej pýchy Slovenska v zahraničí ako sú naše tech firmy. Za špičku tu považujem Sygic, ESET a Sli.do. Práve druhý menovaný má aj blog, ktorý stojí (z časti) za prečítanie.
Prirodzenou dominantou v téme ESET blogov je bezpečnosť. Anti-vírusový gigant sa zameriava hlavne na bezpečnosť na internete – toto je aj najobsiahlejšia kategória. Vítam aj sekciu ‘Bezpečnosť detí’ ktorá nanešťastie nebola od januára 2016 aktualizovaná.
Rovnako by potešil čerstvý obsah v kategóriách ‘O vírusoch’ a ‘Mobilné zariadenia’, kde články pribudli naposledy v roku 2015.
Musím povedať, že najviac ma bavil februárový trojdielny rozhovor s malvér výskumníkom Róbertom Lipovským.
Potenciál ESET blogu je obrovský. Social media aktivity sú pestré a to aj bez použitia vlastného obsahu. Škoda, že takýto obsah exkluzívne robený pre sociálne siete pribúda nepravidelne.
Príjemné je vidieť aj odľahčenú formu komunikácie. Mnoho nadnárodných firiem a korporátov sa totižto zväzuje striktnými guidelines a pôsobí obmedzene.
Visibility
To najlepšie na koniec? Kto pozná Visiblog vie, že o kvalitný a pravidelný content nie je núdza.
Pravidelné Socialnovinky a BE VISIBLE videoblogy, prehľadný web oblečený do pastelových farieb a jednotná tvár vizuálov dotváraju už beztak skvelý dojem z plynulej stránky, ktorú si bez problémov otvoríte aj na mobile (smutné, ale toto ani v roku 2017 nie je štandard).
Obsahu je tak veľa, že jeden by sa stal junior digitál špecialistom iba po prelustrovaní visiblogu. Som si istý, že také prípady už boli a aj mne neraz pomohli informácie, ktoré som tu našiel.
Celkový pozitívny dojem dotvára kvalitný mesačný newsletter a aktivita na sociálnych sieťach. Okrem Facebooku je to aj Twitter, ktorý na Slovensku nefrčí až tak ako jeho starší tmavo-modrejší brat.
Visibility ako jediný blog na Slovensku spĺňa všetky obsahové a technické podmienky, ktoré som si stanovil.
Inak, moj obľúbený článok na Visi blogu je návod ako si spraviť obsahový audit blogu. Odporúčam.
Nie je jednoduché produkovať kvalitný obsah na pravidelnej báze a zvládať si ho promovať. Ak mi nejaký blogger ušiel, budem rád, keď ho označíte a dotiahneme článok do takej podoby, v akej mal pôvodne vyjsť – s desiatimi ponožkami.
Leave a Reply